CF

Hakkında
Samet Ensar Sarı – Altavia Dekatlon

Samet Ensar SARI / Kıdemli Danışman, Altavia Group 

 

Türkiye’nin sosyal medya alanındaki ilk ve Cannes Lions dahil birçok ödüle kavuşmuş dijital ajanslarından Dekatlon Buzz’ın kurucu ortağıdır. Avrupa’nın en büyük perakende odaklı pazarlama grubu Altavia, Dekatlon Buzz’ın kuruluş yılından 6. yılına kadar sahip olduğu iş modeli, sunduğu hizmetler ve yarattığı başarı hikayeleriyle paralel sağlamış olduğu %1900’lük büyümeyi dikkate alarak 2016 yılında ajansın çoğunluk hisselerini satın almıştır. 

 

Samet Ensar Sarı, Altavia Grubu’nun Avrupa Steering Komitesi’ne üye olmuş ve Altavia Türkiye ve Dekatlon’un birleşmesinden oluşan yeni nesil pazarlama ajansı Altavia Dekatlon’un Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Şu anda da aktif olarak Altavia Grubu’nun Paris ofisine bağlı kıdemli danışman kimliğiyle iş hayatına devam etmektedir. 

 

Akademik camiada çeşitli üniversitelerdeki dijital programlara katkı göstermekle birlikte şu anda Medipol Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak lisans öğrencilerine ders vererek bilgi ve deneyimlerini yeni nesillere aktarmaya çalışmaktadır. 

 

Adecco Group tarafından düzenlenen uluslararası organizasyon kapsamında 2019 yılında yayınlanan “Top CEE Entrepreneurs” listesine Türkiye’den “Talent Champion” olarak giren kişi olmuştur. Davet edildiği TEDx Bahçeşehir Üniversitesi etkinliğinde "Kanalına Sahip Çık" temalı bir konuşma gerçekleştirmiştir. Global Entrepreneurship Congress in Milan, European Confederation of Junior Enterprises in Coimbra ve Slush in Finland etkinliklerinde Türkiye’den konuşmacı olarak katılım göstermiştir. European Excellence Awards, Adobe Travel Marketing Awards, Digital Age Awards gibi pazarlama ve iletişim dünyasının en prestijli organizasyonlarından ödüller almaya hak kazanmıştır.

 

Ekonomist dergisinin reklam değerlendirme kurulunda ve Türk Telekom Pilot programının Mentor kadrosunda gönüllü olarak görev almaktadır. New York merkezli Cresta International Advertising Awards’ta iki dönem jurilik yapmıştır. 

 

Türkiye Bilişim Vakfı’nda aktif sorumluluk almakla birlikte, Institute of Industrial Engineering Türkiye Kolu kurucularındandır. Faruk Eczacıbaşı’nın “Daha Yeni Başlıyor” kitabından ilham alınarak kurulan Başlangıç Noktası platformunun hayal ortağı ve aktif yöneticilerindendir. 

Blockchain teknolojisine yönelik özel ilgisi doğrultusunda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türkiye’deki ilk Blockchain ve sosyal medya teknolojileri konulu yazdığı tezle MBA derecesini almaya hak kazanmış ve Blockchain tabanlı Facebit platformunun danışman kadrosuna davet edilmiştir. Altavia Watch’ta perakende ve blockchain odaklı makalesi ingilizce olarak, Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Zirvesi’nde “Sosyal Medya’nın Blockchain ile Dönüşümü” makalesi Türkçe olarak yayınlanmıştır. 

 

İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini burslu ve yüksek dereceyle bitirerek şeref öğrencisi statüsünü almaya hak kazanmıştır. 

 

Can Atlas’ın babası ve Billur’un eşidir.